
O autorovi: Čestmír Suška
Čestmír Suška (*1952 v Praze) je český sochař mezinárodního věhlasu, režisér, organizátor a kurátor výstav. Z počátku se orientoval na divadlo a výtvarnou scénografii, na začátku 80. let se stal zakladatelem Výtvarného divadla Kolotoč, v roce 1983 byl autorem námětů pro akce souborů Pražské Pětky a 1988 výtvarník filmu Pražská pětka režiséra Tomáše Vorla.
V letech 1987-2001 byl členem známé výtvarné skupiny Tvrdohlaví. Od roku 2000 provozuje sochařské Studio Bubec v Praze-Řeporyjích, kde tvoří své rozměrné skulptury. Také zde organizuje rezidenční pobyty umělců a umělecký festival Art Safari. Se svou ženou Arianou založil nadaci Suška-Shameti pro rozvoj městské části v Řeporyjích s názvem 10 000m2 kreativity. Kromě samostatných výstav v Praze (nejvýznamnější: Mánes 1997, Reazavé květy v Thámově hale Karlín 2007, Outside - inside DOX 2012) prezentoval svoje díla zejména ve Spojených státech amerických - v Birminghamu či New Yorku.
V roce 2017 založil festival "m3/Umění v prostoru" v Praze a stal se jeho uměleckým ředitelem. Není to zdaleka jeho první počin v oblasti sochařských výstav v exteriérech města. Už po studiu na pražské AVU (1974-1980) organizoval sympozium Malechov či výstavy "Sochy a objekty na Malostranských dvorcích" a později "Sochy a objekty na Staroměstských dvorcích", které vstoupily do dějin českého moderního umění jako průkopnické akce v oblasti dočasných instalací v krajině a veřejném prostoru.
Sochařský projev Čestmíra Sušky prošel několika objevnými vývojovými etapami. Zpočátku od keramické plastiky přešel k práci se dřevem a s rozměrnými dřevěnými kmeny. Fantaskní postavy oživlých pařezů a kamenů (které sám označuje jako prehistorické období) postupně transformoval k jednoduchosti a monumentální působivosti tvaru. Jeho zkušenost práce s vnitřním prostorem sochy, která je pro keramika samozřejmá, je v jeho dalších monumentálních realizacích objevným principem.
Roku 2005 během své stáže v americkém Vermontu začal pracovat s obřími ocelovými nádržemi. Toto období trvá dosud a Čestmír Suška má za sebou práci s kulovitými, čočkovitými i oválnými cisternami všech rozměrů. Aktuálně experimentuje s řezáním kamenných bloků a současně mu není cizí práce se sklem i bronzovým odlitkem.
Program přehlídky:
28. 5. 2021 zahájení výstavy za přítomnosti autora
červen - září 2021 komentované prohlídky ve městě
září 2021 nové objekty v interiéru Horáckého muzea (půdní prostor)
leden 2022 výstava grafik - rezotisků Čestmíra Sušky v Malé galerii Horácké galerie
březen 2022 dernisáž výstavy